Anasayfa » Kişisel Yazılarım » Dertleşme-2

Dertleşme-2

13 Haziran 2012  |  Yazar: admin  |  Yorum Yok  |  4.598 kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Dertleşme-2

Geçen gün metro istasyonunda beklerken her zaman gördüğüm yazıya dikkat ettim. “Sarı çizgiyi geçmek tehlikeli ve yasaktır” altında ingilizce meali var. ” It is forbidden to pass yellow line” Yani sarı çizgiyi geçmek yasaktır. Çok küçük bir detay fakat bizim insanımızın ne kadar duyarsız olduğunun göstergesi. Yabancılar için bir şeyin yasak olduğunu söylemek yeterlidir. Lakin bir Türk için öyle değil tehlikeli olduğunu söylemelisiniz ki yinede çok sık bir şekilde sarı çizginin geçildiğini görmekteyizdir.

Bu yazı da şu linke bakın, bu böyle, o şudur, bu budur demeyeceğim. Bir sohbet havasında bir kaç şey karalayayım istedim o kadar.

Her gelen hükümet enflasyonu düşürüyodu. Şu ana kadar 61 hükümet geldi, hiçbi sikim değişmedi. 61 kere verdin ,verildi o yoğurtçuya yani. Hem de çatır çatır.
Ama topu o 61 yoğurtçuya da atma, sen de başka bir yoğurtçusun zira.
Hatta bazıları o riyakâr yoğurtçudan daha beter, zira o adam en azından biliyor yoğurdunun ekşi olduğunu ve bilerek yalan söylüyor. Ama bazıları yoğurdunun ne olduğunu bilmeden, sadece duyduklarınla edindiğin yüzeysel bilgilerinle savunuyorsun yoğurdunu.
“İslam’da saldırmak ve haksız yere öldürmek yoktur” dedi geçen gün bir arkadaşım, sonra peygamber zamanında yapıldığı ileri sürülen “saldırı savaşları”nı söylediğimde, olayın aslını bilmeden yalan yanlış duyduklarınla kılıflar uydurmaya çalışıyorlar
“Atatürk’ün de hataları olmuştur tabi, heey o da bir insan, heeey :) ” dersin, sonra şapka devrimini saçma bulduğunu söyleyenlere “pis yobaz örümcek beyinli” diyorlar
“Bu yediğimiz gıdalar çok zararlı yeeaa” diyorlar, sonra bu GDO’lu gıdaların aslında sırf ticari kazanç amacıyla değil, başka şeytani telkinler ile getirildiğini söylediğimde “yok ebenin ki  neler saçmalıyosun yeeaa” diyorlar
“Bence de bu dünyayı Obama, Bush, Blair felan yönetmiyor, siyasetçilerin de üstünde başka bir güç var” dedi geçen gün biri, sikim sikim yapmacık şüpheci tavırlara girdi, sonra ona “yahudi bankerler, Vatikan, gül-haç kardeşliği, illuminati” dediğimde “ne saçmalıyosun yeeaa komplo teorisi onlar cahil swh swh” dedi
Böyle insanlar lafla peynir gemisini yürüteceğini sanan örümcek beyinli insanlardır. Erkekse; tek düşüncesi her gece başka bir kadınla sevişmek, kadınsa da ; zengin bir koca bulayım kıçımın üzerinden kalkmayayımdır.
Medya ,internet,televizyon yoluyla hayatımızı sömürüyorlar (en kibarı bu canım) . Nası yani mi ? Facebookta ücretsiz bir hesap açıyorsunuz. Fakat zaten biz üye olarak onun ücretini bizden sağlıyorlar. Televizyonun oluşumundan beri insanlar anti-sosyalleşti. Sosyal medya olarak lanse edilen facebook twitter aracılığıyla insanlar sosyalleşmenin tam tersi her olayı kendi dünyalarında içselleştirmeye başladılar. İnsanlara telefon,çamaşır makinesi,bulaşık makinesi gibi aletlerle insanlara boş zaman yaratıp o arada para harcayabileceğin şeylere yönlendirirler seni. Sürekli televizyon başına olan,ekonomiye hiç katkısı olmadığını sanan insanlar; Aslında tam tersidir.Bir programı izleyerek reyting sağlarlar o programa. Böylelikle o kişinin daha yüksek ücret almasına neden olurlar.
Çalışma saatlerini daha da uzatırlar. Sonra “Cennet gibi bir tatili hakediyorsunuz derler” . Önce size cehennemi yaşatıp cenneti sunarlar. Çünkü cennet için çok çalışmanız gerektiğini söylerler. Medya ile kötü adamı yaratıp ,iyi adamları görmezden gelirsiniz.
Hatırlayın bir ara Bülent Ersoy ” Oğlum olursa onu askere yollamam” dedi. Çünkü pisi pisine askerlerimiz ölüyordu bir tepki olarak çıktı ağzından. Bence yerden göğe kadar haklıydı. Fakat medya o kadar büyüttü o kadar karşısında oldu ki aslında Bülent Ersoy’un ne söylediğini değil ne söylemek istemediğini lanse ettiler halka.
Benim ait olduğum bir parti de yok. . Hepsinde takdir edecek ve eleştirecek bir şey bulurum. Aynı seyi tüm insanlar için de yaparim. Hepimizin kusurları var. Yeri gelir yoğurduma ekşi de derim. Yenilgiyi kabullenmese yenilgiye kabullenmek, özeleştiriyse özeleştiri. Bunun için stres de yapabilir, depresyona da girebilir, intihar da edebilirim. Cunku insanım ben.Yeri gelir maddiyat çok önemli olur, yeri gelir tüm gemileri yakarım.

Ben yaptıklarından ders almaya calışan, yüzyıllar içinde ortak akıl gelistiren, evrensel normlar oluşturan, bunu yaparken iki ileri bir geri giden, hataların en barizini de büyüklerin en görkemlisini de yapan insanım.

Sizde gücünüzün farkında olun. Ben olmasam ne olur demeyin, iki kitap beni nasıl geliştirecek yeaa demeyin. 1 senedir televizyon izlemiyorum .Sizde izlemeyin emin olun hiç bir şey kaybetmezsiniz. Medyanın tektipleştirici özelliklerinden arının. Farkında olun
Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: , , ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>