Anasayfa » İnternet Günlüğüm » Burası Türkiye

Burası Türkiye

24 Şubat 2012  |  Yazar: admin  |  2 Yorum  |  2.407 kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Burası Türkiye

Sadece aptallar bir şeyin hemen olmasını isterler

Kimin sözüydü hatırlamıyorum ama şapka çıkarılacak bir söz hakikaten.

Konuya girmeden önce bir kaç şey söylemek istiyorum. Herkesin bildiği gibi beynimiz sağ ve sol lob olmak üzere ikiye ayrılır. Sol lob,matematiksel düşünme,sayılar,analiz gibi işlemler için kullanırız.Sağ lobu ise ritim hayal kurma,müzik gibi eylemler için kullanırız. Bize ilkokuldan itibaren beynimizin sağ tarafını kullanmamızı gerektirecek içerikli dersler gösterilmektedir. Derslerin %90′ı ezbere dayalı olmaktadır.Şöyle küçük çaplı bir düşündüğünüzde 7. sınıfta gördüğünüz bir dersle ilgili bir konuyu hayal meyal dahi hatırlamakta zorluk çekersiniz. Çünkü sınavdan bir gün önce ya uyumamış ezberlemişizdir ya sınavda kopya çekmişizdir yada “yeaa gerçek hayatta bu benim işime yaramaz kiiieee ” deyip önemsememişizdir.

Ülkemizdeki eğitim sisteminde öğrencinin katkısı 0′a yakındır. Öğretmen gelir tahtaya yazar anladınız mı der 30 tane baş kafasını sallar çeker gider. Yurtdışındaki eğitim ise ülkemizden oldukça farklıdır. Ülkemizde öğrenci edilgen bir yapıdayken,Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde öğrenci etken bir konumdadır.Burda amacım farkları göstermek falan değil bu senelerden böyle gelmiş böyle gider fakat her geçen gün çıkarılan yeni müfredat ve yeni yasalarla,ilköğretimden itibaren daha az düşünmesini daha az bilgilendirilmesini sağlayacak şeyleri beynimizi doldurulmak istenmesidir.

 

Bakın; Okulda haftada 6 saat matematik dersi varsa bunu 1 günde vermezler. 2 saat pazartesi,2 saat çarşamba,2 saat cuma ya alırlar. İletişim tekniğidir bu. Çok basit bir örnek vereyim; Bir insana sevdiğinizi saatte bir mi söyleseniz etkili olur yoksa her gün bir kere söylediğinizde onun aklında daha çok yer edersiniz…

 

Neden” diye soramazsınız  çünkü daha 10 yaşında stoplazma yı,Cengizhan’ı Kavalalı Mustafa Paşa’yı ,hipotenüsten,Catherina teranesinden bahseder ders kitapları. Kişiliğinin en çok gelişmeye müsait olduğu, kendine sorular sorduğun en önemli zamanlarda bu soruları kendine sorama diye ezberci bir mal ol diye öğretiyorlar bunları.

Ahkam kesiyormuş gibi algılamayın sadece gece yastığa başımı koyduğumda düşündüğüm şeylerin birini yazıyorum.

Neyse konuya döneyim

http://www.sondevir.com/egitim/54339/ilkokul-5ten-sonra-okula-gitme-zorunlulugu-kalkiyor.html

Eğitim sistemimiz yine yeniden değişiyor. Fakat artık 5 yıldan sonra zorunlu değil. Hiç geniş düşünmeye gerek yok 12 yaşında babam bana dese; Oğlum okumak mı istiyorsun yoksa gel Muhittin abinin çay ocağında çalış sana da 500 lira para verecek. Okumazdım. %80 i de okumazdı tabiî ki.İnsanları belli yaşlarda zorunlu olarak bir şeyleri dayatmak zorundasındır

Geçen sene bir konu açılmıştı.Zorunlu din dersi kaldırılsın diye.Diniyle bütün bir insan olamadım hiç. Beceremedim ne yalan söyleyim. Fakat bir yakınımın mezarına gittiğimde iki dua okuyabiliyorsam bu ilköğretimde verilen zorunlu din dersi sayesindedir. Diyeceksiniz “Zorunlu olmasa öğrenmeyecek miydin münafık” Ee sana sorarım o zaman 6. sınıfta sana 3 seçmeli ders geliyor “Resim/Müzik/Din kültürü” hangisini seçersin? İnsanlara küçük yaştan bu eğitimi vermelisin adı ne olursa olsun o dersin

Son olarak bu başımızdakiler Avrupa’yı örnek alıyor ya İspanya,İtalya,Almanya’da evden eğitim yasal dahi değil.2003 te Alman bir ailenin AİHM’ye açtığı davayı da kaybediyor(2006 yılında).

Tanımadığı insanlar hakkında atıp tutan,başkasının düşündüğü şeyleri kendi düşünmüş gibi yazan çizen insan topluluğu olmak üzere hızla ilerliyoruz. Çoban değişecek ama sürü koyunlar hiç değişmeyecek.Markette kasa sırasında önüne geçen bir insan için bile “amann nolcak 2 dk daha beklerim yeaaww” diyecek,hakkını yediklerinde sesini çıkarmayacak ve o içgüdüyle devam ettiğimiz sürece şikayet etmeye de hakkımız yoktur. Hadi kalın sağlıcakla.

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

2 Yorum »

  • çirkin diyor ki:

    harika ama yeterince açık bir yazı değil. eğitim sistemizin yerlere vurularacak okadar çok yanı varki doğrularınıda götürüyor. fen- edebiyat mezunu olan arkadaslarımızı sınıf öğretmeni olarak atamak , ingilizce öğretmeni atanmadığı için başka bir öğretmenin okulunda o dersin yerine girmesi, dört yıl mesleği okurken formasyon alıp atanacak arkadaşların yerine atanması ve daha bunun gibi sayılacak nice sıkıntılarımız olduğu sürece sadece koyun sürüsü yetişmez …. gözünü kapatıp bir hayal et neler olabileceğini yada şöyle söyleyeyim neler olamıycağını… ?

  • admin diyor ki:

    Farkettim bazı şeylerin yazıda bahsetmek isterken havada kaldığını artık başka bir yazıya :)

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>